34_SAMKOVA2_Bures
Zkouška osudem. (Eva Samková u sebe doma)

Když nás Eva Samková s úsměvem vítá ve dveřích svého pražského bytu, nic nenasvědčuje tomu, že právě teď by měla být tisíce kilometrů daleko. Je totiž středa, 2. února, těsně před třetí hodinou odpoledne a zimní olympijské hry v Pekingu mají oficiálně začít už za dva dny. Česká olympijská výprava vyslala do Číny rekordní počet sportovců a snowboardcrossařka Eva Samková patřila mezi největší medailové favoritky.

Důvod, proč zůstává v české metropoli, zná každý divák sportovního zpravodajství. Přesně devětapadesát dní před oficiálním startem her si v cíli závodu Světového poháru v rakouském Montafonu zlomila hlavice holenní kosti v obou kotnících ve chvíli, kdy riskantním manévrem předjela svou francouzskou soupeřku. Následující týdny strávila Eva Samková v ordinacích a v posilovně a zkoušela se dát dohromady ke startu na olympiádu.

Nakonec neodletěla. Rozhodnutí přišlo po konzultaci s lékaři a po odpovědi na otázku, zda má smysl riskovat dlouhodobé zdravotní potíže. „Vždycky jsem si říkala, že olympiáda je velký závod, ale není to to hlavní, co člověk v životě má,“ říká u jídelního stolu dva týdny poté, co veřejně oznámila své rozhodnutí. „Beru to jako zkoušku osudem. Jako by říkal: ‚Když o olympiádě takhle mluvíš, můžeš si teď dokázat, jestli to tak skutečně máš.‘“

Nejít za hranu

Ihned po pádu byla převezena na pár minut vzdálenou kliniku a tam se dozvěděla diagnózu i výhled směrem k olympiádě: se dvěma zlomeninami je jen malá šance na včasné uzdravení.

1_obalka_R6
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R6
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

František Trojan

redaktor, fokus

trojan (kopie)

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte