Uplynulý týden nebyl dobrý pro polskou vládu, pro česko-polské vztahy, pro českou vodu a pro polský rozpočet. Dohodu o provozu dolu Turów se nepodařilo uzavřít. Naopak se Polsko přiblížilo k zaplacení soudní pokuty, která k dnešnímu dni výrazně přesahuje miliardu českých korun (a každý den zhruba o třináct milionů narůstá). Velký hnědouhelný důl na hranicích Polska, Německa a Česka se nadále rozšiřuje k českým hranicím. Hlavní obava obyvatel obcí na české straně, o kterou v už ročním sporu jde, totiž že protažení těžby až na hraniční čáru odsaje z jejich domovů podzemní vodu, pořád trvá.

Nikomu nic neříkejte

Do jednání minulý týden obě strany vstupovaly s tím, že se chtějí domluvit a kauzu rozšíření Turówa smluvně uzavřít. Problém se táhne už přes rok, od chvíle, kdy majitel dolu, polská státní firma PGE, s rozšiřováním bez ohledu na české obavy začal a kdy minulá česká vláda – tísněná údajnou polskou neochotou k jakémukoli jednání – předložila věc na unijní rovinu; zažalovala Polsko u unijního soudního tribunálu a ten pak Polsku přikázal zcela zastavit těžbu a příkaz podpořil pokutou půl milionu eur denně pro případ neuposlechnutí.

Nová česká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (ve vládě je za lidovce) si sama vytyčila cíl uzavřít dohodu do konce ledna. Ta má přesně určit, jak má polská strana škody napravit. To se nepovede. Po středečním jednání česká vláda oznámila, že dohoda není připravená k podpisu. Polská strana si vyžádala diskrétnost, a tak…

1_obalka_R5
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R5
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1539

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte