Kunsthale, Praha, leden 2022
Naplnění snu, nebo skepse? • Autor: Matěj Stránský

Provoz zahájí 22. února a už teď je jasné, že kolem ní bude velký povyk. Pro jedny bude Kunsthalle Praha vznikající na Klárově v těsném sousedství Strakovy akademie důkazem, že když si jde člověk za svým snem, tak lze i v Česku vybudovat centrum současného umění světového formátu, které je financované čistě ze soukromých zdrojů. Pro jiné potvrzením skepse, že pokud podnikatel vloží své peníze získané kdysi v neprůhledné privatizaci do podpory kultury, rázem je z něho bohulibý mecenáš, u něhož se najednou na etiku nehledí. Bude tady ale taky nejspíš velká skupina lidí, jež souzní s myšlenkou manželů Pudilových, kteří za Kunsthalle stojí. Že se z obří budovy ležící pod Chotkovými sady v zatáčce silnice stoupající na Pražský hrad může stát místo, ve kterém se oba výše uvedené tábory mohou názorově střetávat, aniž by si kvůli tomu vjížděly do vlasů.

Od uhlí k transformátorům

Měsíc před otevřením Kunsthalle zatím připomíná staveniště. Slavnostní termín se blíží, ale na zaměstnancích galerie a najatých řemeslnících nervozita není moc znát. Zatímco se za vstupem v podobě přistavené monumentální ocelové lávky dokončuje recepce, v ostatních sálech se pracuje na instalaci prvních výstav. Až bude hotovo, z recepce se bude dát sejít doprava do bistra, kam nebude potřeba vstupenka. Při osvěžování se budou moci návštěvníci dívat na nosný jeřáb na deset tun zavěšený pod stropem, jednu z mála technických památek připomínajících původní účel budovy.

[image id=„200249936“…

1_obalka_R5
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R5
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1827

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte