Nakupovat strategické zboží, jako jsou digitální technologie, energie nebo zbraně, v zemích, jejichž politické směřování a ideologie nejsou v souladu s demokratickými hodnotami, může vést k zásadnímu narušení bezpečnosti země. Tahle stará poučka získala naléhavost v únoru, když Rusko zahájilo agresi proti Ukrajině. Větší či menší závislost na tamní energii přivedla Evropu do největší krize tohoto století. V posledních týdnech se v EU mluví o analýze, v jakém směru nás může podobně ohrozit Čína – další nedemokratický režim, který mimo jiné vyhrožuje válkou sousednímu Tchaj-wanu. Západní svět se shodl, že tím rizikem jsou vyspělé technologie sítí 5G. „Naléháme na členské státy, které ještě nezavedly restrikce pro vysoce rizikové dodavatele, aby tak učinily bez zbytečného odkladu, protože jde o záležitost naléhavého významu,“ apelovala minulý týden komisařka EU pro digitální věk Margrethe Vestager.

Podmínka demokracie

Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) rozhodl už před čtyřmi lety, že rizikem pro tuzemské internetové a mobilní spojení jsou klíčové komponenty čínských firem Huawei a ZTE. A vydal varování před použitím těchto technologií – zákaz, který by bylo možné vynutit po soukromých firmách, to však nebyl. Mezitím několik evropských zemí schválilo zákony, které omezují čínské dodávky, a v červnu doporučila stejná zákonná opatření tuzemská Bezpečnostní rada státu.

NÚKIB tedy začal pracovat na znění zákona, který by zakázal…

1_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte