Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected]

Kultura

Když omítka padá ze stropu

Doom metalové duo Divide and Dissolve připomíná tvrdou hudbou osudy svých předků

Ponořit se do zvuku. (Divide and Dissolve) • Autor: WireImage
Ponořit se do zvuku. (Divide and Dissolve) • Autor: WireImage

Spokojené jsou teprve tehdy, když aparát burácí naplno a je tak nahlas, až jim trnou zuby. Hudba přestane být jen k poslechu, ale stane se fyzickým zážitkem, který otřásá celým tělem. Uchvátí publikum a nedá mu vydechnout. Takovou intenzitu a mocný zvuk dokážou vytvořit jen ve dvou. Doom metalová dvojice Divide and Dissolve, kterou tvoří bubenice Sylvie Nehill společně s kytaristkou a saxofonistkou Takiayou Reed, na svých nahrávkách i koncertech vytváří impozantní valivé stěny hluku, které patří k tomu nejpůsobivějšímu v daném žánru. Samy se ale k metalu příliš nehlásí.

Jedna je z Austrálie, druhá ze Spojených států. Obě mají předky mezi původním obyvatelstvem svých kontinentů, a právě tato zkušenost menšiny, jejíž životy i kultura byly během kolonizace takřka vymazány z povrchu zemského, se otiskuje do drsného zvuku kapely. Divide and Dissolve si z metalu půjčují tvrdost, která ale není ani tak výrazem agresivity jako spíš tíhy osudu předchozích generací, na které vzpomínají a skládají jim poctu. Snaží se domoci prostoru pro jejich příběhy.

Řadí se tak mezi pestrou skupinu kapel, které v současnosti kreativně využívají metalový zvuk, aby jeho prostřednictvím a intenzitou komunikovaly i jiné emoce než tradiční maskulinní tvrdost a velikášství. Hutný zvuk může být stejně tak průrazný jako tíživý – což Divide and Dissolve v praxi předvedou na aktuálním evropském turné, které bude mít 29. listopadu svoji zastávku i v pražském klubu Underdogs’.

Kytaristka a saxofonistka…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].