Když se pětačtyřicetiletá estonská premiérka Kaja Kallas ujímala před rokem a půl vlády, světová média to sotva zaznamenala. Dnes je její obraz přesně opačný: politička jedenačtvrtmilionového státu na východní periferii Evropské unie s 320kilometrovou hranicí s Ruskem je jednou z nejviditelnějších tváří starého kontinentu. Její jméno bylo od letošního února do dubna citováno v mezinárodním tisku podle statistiky 11 560krát. V téhle době totiž Kallas nastoupila na cestu, z níž dosud neuhnula: její vláda poslala masivní vojenskou pomoc Ruskem napadené Ukrajině, Kallas odmítla vést s Moskvou jakýkoli dialog a zároveň vystoupila se sérií hodnotově zaměřených projevů v evropských institucích, v nichž Evropany vyzvala k semknutí se za těžce zkoušenou zemí. Kvůli tomu se o ní mluví jako o současné nejodvážnější evropské vůdkyni, ženě, jež burcuje Unii k jasnému postoji proti agresivnímu režimu Vladimira Putina. Nejzajímavější není ani tak to, že to Kallas dělá, ale jak. V tom může sloužit jako inspirace pro další.

Nesmí vyhrát

Premiérce Kallas nepochybně pomáhá, že ve své politice může čerpat z rodinné historie. Její babička byla se svou teprve půlroční dcerkou – premiérčinou matkou – poslána před třiasedmdesáti lety v rámci stalinského teroru na souostroví ruských koncentračních táborů. Šly tam společně s dalšími 90 tisíci Pobalťany označené za tzv. antisovětský živel; její matka se ve svých deseti letech vrátila v zuboženém stavu.

Když ruská armáda…

1_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundra-stihly kopie

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte