Ve Spojených státech vládne zvláštní ticho před obratem. Obratem se myslí letošní kongresové volby, které proběhnou na začátku listopadu. Překvapení jsou vždy možná, nicméně podle průzkumů se za měsíc poměr sil na americké scéně změní. Demokraté nejspíš ztratí většinu ve Sněmovně reprezentantů. V Senátu si naopak nějakou převahu udrží, byť jen stěží dostatečnou k tomu, aby mohli překonat procedurální blokování legislativy ze strany opozice, tzv. filibuster. V praxi to bude znamenat, že prezident Joe Biden ztratí kontrolu nad Kongresem a tím i možnost prosadit nějakou ambiciózní legislativu. Dvouleté okno, kdy demokraté s odřenýma ušima ovládali exekutivní i zákonodárnou moc, bude u konce.

Hodně za to prý může sám Joe Biden. Není žádný charismatik, nesrší energií jako třeba jeho demokratický předchůdce v úřadu (a šéf) Barack Obama. Prezidentova obliba sice během léta o něco vzrostla, podle analýz amerických expertů je to ale stále málo, z Bidena není nadšená ani polovina americké populace, a právě ta je prý potřeba k tomu, aby se neproměnil v kámen, který svou stranu stahuje pod hladinu. Server Politico rovnou věští Bidenovi bezvýznamnost a rezignované přiznání, že se jeho politické dny blíží ke konci.

To je samozřejmě možné. Biden v úřadu není dítětem štěstěny, covidovou krizi vystřídala inflace a k inflaci se přidala válka. Demokraty podle průzkumů dokážou rozehřát dvě témata, potraty a změna klimatu, zatímco republikány pro změnu zdražování a migrace. Fareed Zakaria…

1_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1902

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte