Do hlavy ruského prezidenta Vladimira Putina nikdo nevidí, vojenské možnosti Ruska ale zároveň nejsou neomezené. Uznávaný americký think tank Center for Strategic and International Studies tak nedávno vypracoval analýzu základních variant, pro něž by se vládce Kremlu mohl nakonec rozhodnout.

Varianta první v podstatě počítá s úspěchem diplomatických jednání. Pokud Aliance a Rusko dojdou k nějakému kompromisu ohledně členství Ukrajiny v NATO, mohl by Kreml začít stahovat alespoň část svých jednotek od ukrajinských hranic. S jakou podobou záruk by se Moskva spokojila, samozřejmě nevíme.

Druhou možnou variantou Putinových kroků je vyslání jednotek do „odštěpených oblastí“ na východě Ukrajiny. Putin by mohl tvrdit, že cílem ruských vojáků je udržet v oblasti mír, a jejich případné stažení podmiňovat právě pokrokem v jednání. Jde o „nejslabší“ silovou variantu, která by mohla sloužit jako páka pro vynucení vstřícnějšího postoje Západu i samotné Ukrajiny.

Třetí možnost je podstatně radikálnější, ruské jednotky by podle amerických analytiků mohly vpadnout mnohem hlouběji do Ukrajiny a zabrat území až po řeku Dněpr. Do akce by se možná zapojily i ruské jednotky, jež se v tuto chvíli účastní rozsáhlého vojenského cvičení v Bělorusku, a útok by tak probíhal zároveň z východu a ze severu. Rusko by pak podobně jako v předchozí variantě mohlo situace využít k posílení své pozice pro vyjednávání nebo celou oblast začlenit do Ruské federace.

Čtvrtá varianta je ještě…

1_obal4_2022
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obal4_2022
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1902

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte