Pokud bude chtít Andrej Babiš zůstat poslancem, bude muset prodat svá média zaparkovaná dnes ve svěřenském fondu. Podobně se bude muset zachovat v případě dalších firem ze svěřenského fondu včetně Agrofertu, pokud se bude chtít stát znovu členem vlády. Zhruba tak se mohl dát číst čerstvý vládní návrh novely zákona o střetu zájmů. Nejen Andrej Babiš, ale všichni, kdo jsou nebo by se chtěli stát politickými funkcionáři (nikoli neplacenými zastupiteli), by se museli vzdát vlastnictví médií nebo firem, které by se mohly ucházet o veřejné zakázky či dotace. Tato současnou vládou narýsovaná přímočarost a přísnost však naráží na řadu tuzemských i evropských právních předpisů a soudních rozhodnutí. Schvalování normy v parlamentu přinese určitě řadu věcných připomínek.

Podstatně větší šanci má odstřižení politiků od vlastnictví médií. Vládní návrh říká, že do budoucna nebude smět politik (poslanec, senátor, člen vlády, hejtman a další placení komunální politici) vlastnit média, jako jsou rozhlasové či televizní kanály nebo psaná periodika. Zákaz by platil i pro nepřímé vlastnictví, tedy svěřenské či jiné fondy, a média by nesměli vlastnit ani rodinní příslušníci. Pokud někdo zákon poruší, může být úřadem vyzván k prodeji médií, pokud žádosti nevyhoví, přicházejí na řadu pokuty až do výše tří procent aktiv společnosti – může jít o sumy v řádu milionů korun i vyšší. Jistým nedostatkem návrhu je, že se nevztahuje na čistě internetová média – vzhledem k děravým zákonům upravujícím…

1_obal4_2022
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obal4_2022
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3063

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte