Russian Military Perform Victory Day Parade Runthrough
Přehlídka jaderných zbraní v Moskvě, červen 2020 • Autor: Bloomberg via Getty Images

Máme tady agresivní mocnost, která napadne sousední zemi, zabere kus jejího území, prohlásí jej za svůj majetek, a když se ji pak obránci snaží ze svého domova vyhnat, vyhrožuje, že na ochranu své krádeže použije jaderné zbraně – to je v kostce popsané poselství ruského diktátora Vladimira Putina k národu z minulého týdne, které přineslo nebezpečnou absurditu. Hrozba jaderné konfrontace byla až dosud chápána jako nástroj sloužící k odrazení možného útočníka od agrese proti státům, které je vlastní, a proti jejich spojencům. Putin teď pravidlo obrátil naruby a coby útočník hrozí jaderným zničením těm, kteří se chtějí jeho agresi bránit.

Nikdo neumí odhadnout, jestli by Putin skutečně sáhl po použití jaderných zbraní. I on samozřejmě ví, že by tím vyvolal konflikt, který by mohl v konečném důsledku zničit život na velké části zeměkoule včetně jeho vlastní říše. Možná je to jen strašení, ale tou hlavní otázkou je, jak Putina mohou zastavit spojenci Ukrajiny – NATO a západní jaderné velmoci.

Pokud Západ nechce ztratit důvěru občanů v jeho vojenskou sílu a odhodlání bránit svobodu, nezbývá mu než dát odpověď, že úder Putinovi vrátí i s velmi vysokými úroky. Západ zatím není v popisu své reakce úplně konkrétní – s jasným cílem držet ohledně toho Putina v nejistotě –, ale skrze renomované vojenské experty stojící mimo službu v armádě začal přece jen vysílat indicie, jak by to mohlo vypadat.

V první řadě vylučuje, že by odveta nepřišla,…

1_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte