Pravda a láska znovu nezvítězila. Rád bych poděkoval Janě Mráčkové Vildumetzové, že je tu s námi. Je to skutečně statečná, poctivá, pracovitá žena a je mi velice líto, co se jí přihodilo.“ Těmito slovy se minulý týden loučil na tiskové konferenci lídr opozičního hnutí ANO Andrej Babiš s místopředsedkyní Poslanecké sněmovny a stínovou ministryní vnitra bezprostředně poté, kdy oznámila rezignaci na funkci ve vedení dolní komory ke konci září.

Vildumetzová se dostala do obtížné situace poté, co vyšlo najevo, že se její manžel kamarádil s podnikatelem Zakariou Nemrahem, jedním ze zatčených v korupční kauze Dozimetr, kdy policie pozavírala organizovanou skupinu politiků, byznysmenů a lobbistů za údajnou manipulaci veřejných zakázek. Vildumetzová své kontakty s Nemrahem  zlehčovala, opakovala, že jde o známého jejího muže, ona ho v podstatě nezná a v její blízkosti se ocitl jen proto, že ho přivedl manžel.

Na tomto vysvětlení trvala i poté, co se na internetu objevilo video z její svatby, kde vidíme Nemraha jako svědka. Později navíc asistoval i při křtu političčina syna. Vildumetzová přesto nadále tvrdila, že je podezírána neprávem, že svědka vybral její manžel a ona neměla k dispozici žádný varovný signál, protože v té době ještě Nemrah nebyl stíhaný.

Obrana doprovázená slzami však nepomohla. Zmíněná videa jsou totiž tak výmluvná, že Vildumetzová nemohla ve vysoké funkci zůstat. A důvodem není síla důkazů ohledně jejího provinění, ale atmosféra, jakou pod vedením…

1_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundra-stihly kopie

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte