Lídr české opozice sice stále přesně neví, zda se pustí do boje o Hrad, ve svých trestních případech má ale poměrně jasno. Tento týden začne soud rozplétat případ, v němž je Andrej Babiš obžalován: údajný dotační podvod na farmě Čapí hnízdo. A neodpočine si zatím ani ve věci vyšetřování tzv. reklamní větve této kauzy.

V roce 2018 ji policie vyčlenila do samostatného případu a jde v něm o to, že dceřiné společnosti Babišova Agrofertu si u farmy Čapí hnízdo objednaly velmi drahé reklamní služby. Farma díky tomu získala do svého účetnictví 272 milionů korun a mohlo jít o fiktivní operaci (nemuselo totiž jít o reklamu, ale způsob, jak Čapímu hnízdu pomoci splácet úvěr a holdingovým firmám zároveň snižovat daně).

Policie to před časem odložila a dozorující státní zástupce to posvětil. Teď ale Vrchní státní zastupitelství v Praze přišlo s tím, že k tomu nebyl důvod, a policii vytklo špatný postup. „V počáteční fázi dohledu bylo zjištěno pochybení policejního orgánu, které státní zástupce vykonávající dozor nenapravil. Jedná se o nesprávné určení okruhu poškozených subjektů,“ vysvětlila Kateřina Weissová, státní zástupkyně Vrchního státního zastupitelství v Praze, proč vyšetřování oživuje. Policie se tak věcí bude muset dál zabývat.

Hotovo má policie naopak v samotném dotačním podvodu. Tvrdí, že na padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky neměl Babišův Agrofert jako velká firma nárok. Hledání pravdy je nyní na Městském soudu v Praze.…

1_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundra-stihly kopie
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2145

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte