Před pražským magistrátem na Mariánském náměstí nemůže být kvůli památkářům vysázeno více stromů, protože tu dříve „nebyly a kazily by historický ráz“, povzdechl si minulý týden na Twitteru primátor Zdeněk Hřib. A dodal, že to je v době klimatické krize „cesta do pekla“. Národní památkový ústav informaci vzápětí korigoval. Opravdu sice redukoval plánovaných šest stromů na tři, ale zároveň odsouhlasil výsadbu celého stromořadí v nedaleké Kaprově ulici, kde má vhodnější podmínky pro růst, konkrétně více místa pro kořeny. Co památkáři už nedodali, je fakt, že ke kompromisnímu polovičatému řešení je donutila až žaloba, kterou na státní úředníky podalo hlavní město.

Nejde však jen o Prahu. V Olomouci se kvůli pečovatelům o naše kulturní dědictví nesměly vysadit stromy na Horním náměstí, i když tam ještě v minulém století byly. A Třebíč dokonce nedávno přišla o dotaci 750 tisíc korun od ministerstva kultury, které ji tak na výzvu památkového ústavu potrestalo za to, že oproti dohodě vysadila na Karlově náměstí o deset stromů navíc.

V Českých Budějovicích na to proto šli oklikou. Když jim byla zakázána výsadba na náměstí Přemysla Otakara II., umístili na něj letos šestnáct stromů v obřích květináčích. Stát zde budou maximálně pět let, až vyrostou, budou se muset přesadit někam jinam do země a místo nich se dají do kontejnerů stromy nové. Podobné, byť mnohem komornější květináčové řešení nakonec zvolili i konšelé ve zmíněné Olomouci.

Na konzervatismus památkářů se nadává…

1_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1827

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte