64_vystava tydne_foto JHV

DĚLNÍCI KULTURY

Kdo si v minulých dnech všiml v našem hlavním městě zvýšené koncentrace zvídavých lidí s visačkami na krku a trápí ho otázka, o jaký že sraz to šlo, tomu musíme prozradit, že šlo o účastníky generální konference Mezinárodní rady muzeí (ICOM). V Kongresovém centru si muzejníci z celého světa dali sraz, aby mimo jiné přijali novou definici, co muzeum vlastně je, respektive čím by mělo být.

„Muzeum je stálá nezisková instituce ve službách společnosti, která odborně zpracovává, sbírá, konzervuje, interpretuje a vystavuje hmotné i nehmotné dědictví. Muzea jsou otevřená veřejnosti, přístupná a inkluzivní. Podporují a rozvíjejí rozmanitost a udržitelnost, fungují a komunikují eticky, profesionálně a za účasti různých komunit. Nabízejí rozličné podněty ke vzdělávání, potěšení, reflexi a sdílení vědomostí.“ Tak zní celá nová definice.

Oproti té předchozí z roku 1974 přibyl důraz na přístupnost, inkluzivitu, udržitelnost a etiku. Vedení řady tuzemských muzeí však raději na tomto místě uklidníme: nejde o právně závazný dokument, při jehož neplnění by se instituci odebralo oprávnění používat název muzeum. To by se totiž u nás muselo takových muzeí zavřít spousta. Přístupnost, inkluzivita, udržitelnost a zejména etika u nás bohužel opravdu není něco, čím by se muzea mohla chlubit. Jde víceméně hlavně o doporučení, jakou cestou by se měly nyní paměťové instituce ubírat. A když se jím někdo nebude řídit, jeho kritici teď mají dost výmluvný argument k tomu,…

1_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte