Joe Biden splnil předvolební slib a odpustil vysokoškolákům studentské dluhy. Ne všechny, samozřejmě, prezidentský výnos se týká pouze dlužníků s příjmem nižším než 125 000 dolarů ročně (těch je ovšem většina) a úleva dosahuje výše 10 000 dolarů (20 000 pro nejchudší). V praxi to bude podle odhadu Bílého domu znamenat, že 20 milionům Američanů dluh ze studií úplně zanikne a dalším 23 milionům se alespoň sníží. V celkovém součtu budou muset vysokoškoláci díky Bidenově „milosti“ zaplatit zhruba o půl bilionu dolarů méně. Je to dobře, nebo špatně?

Vysokoškolské studium je v Americe stále dražší, růst mezd stagnuje, zato ceny všeho včetně nemovitostí rostou. Mladí lidé úpí pod dluhem, bez něhož by ale na vzdělání nedosáhli. Odpouštění se stalo hitem levice, opírající se stále větší měrou právě o vysokoškolsky vzdělané Američany usídlené v drahých metropolích. Bidenův krok je ve srovnání s návrhy progresivnějších kolegů slabý odvar.

Na druhou stranu, vysokou školu studuje zhruba 40 procent Američanů. Ti vykazují průměrně vyšší příjmy, lepší zaměstnání, vyšší spokojenost… Zkrátka mají se podle průzkumů i statistik obecně lépe. A teď jim bude odpuštěno.

Politickou debatu si proto jistě umíte představit. Republikáni mluví o „vzdělávacím socialismu“ a tvrdí, že demokraté roztáčejí donekonečna inflační spirálu. Demokraté… demokraté jsou vlastně rozpolcení. Na jedné straně doufají, že jim oddlužení pomůže před volbami aktivizovat obvykle laxní mladé voliče. Na straně druhé, o…

1_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1904

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte