34-kom

Předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan se rozhodl posoudit dvě prakticky totožné situace různým metrem, a tím zadělal na veřejně sledovaný problém sobě, vládě, tuzemské rozvědce (ÚZSI) i jejímu novému šéfovi Petru Mlejnkovi. Když policie před dvěma měsíci pozatýkala členy údajné kriminální skupiny manipulující zakázky na pražské radnici a v jejím Dopravním podniku, ukázalo se, že údajná hlava spolku – podnikatel Michal Redl – se roky stýkala s jedním z nejbližších stranických spojenců Víta Rakušana, Petrem Gazdíkem. Pro Rakušana byly Gazdíkovy styky s Redlem natolik nepřijatelné, že se zakladatel STAN musel poroučet jak z vládního postu, tak ze stranických funkcí.

Když se ale Rakušan ve stejné době dozvěděl, že dlouholeté styky s Redlem pěstoval i jeho kandidát na šéfa rozvědky Petr Mlejnek, nevadilo mu to a navrhl vládě, aby Mlejnka do funkce opravdu jmenovala. Dnes Rakušan říká, že mezi oběma muži je rozdíl: jeden se s Redlem stýkal už jako politik (a tudíž musí za své „politicky naivní“ styky nést odpovědnost, i když byly beztrestné), zatímco druhý byl v té době soukromníkem a nemůže být jen tak zpětně diskriminován za něco zcela legálního. Pokud si Vít Rakušan myslel, že v současné bouřlivé atmosféře nebude veřejnost považovat schůzky šéfa zpravodajské služby s Redlem za nic zvláštního a opozice kolem toho nezvedne poprask, dopustil se větší politické naivity, než byla ta, kterou vyčítá Gazdíkovi. Byla to velká politická chyba Víta Rakušana a on sám i vláda…

1_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3064

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte