Život je někdy boj a život mladé demokracie taky. Proto zažily svobodné instituce českého státu po revoluci lecjakou neohrabanost, amatérismus nebo zlovolnost, z nichž se později složitě vzpamatovávaly. Nezapomenutelní jsou v tomto směru před politiky nebezpečně bojácná Renata Vesecká v čele Nejvyššího státního zastupitelství v letech 2005–2010, nekompetentní Petr Rafaj coby předseda antimonopolního úřadu 2009–2012  nebo tragický omyl jménem Josef Dobeš jako ministr školství 2010–2012… Jde o politováníhodné reprezentanty státní moci, které si Česko za rámeček nedá. Teď je tu ale favorit, který má našlápnuto k velkému výkonu: Stanislav Křeček.

Po minulém týdnu se dá bez nadsázky říct, že bývalý poslanec ČSSD a obhájce práv nájemníků v podstatě unesl ústavní instituci, již vede – úřad Veřejného ochránce práv –, a dělá si s ní před očima politické reprezentace, co chce. Vrcholem je, že zbavil práce svoji parlamentem zvolenou zástupkyni Moniku Šimůnkovou, která poté, co minulý týden dostala i zákaz chodit na pracovní porady, podala rezignaci. Křeček se vzápětí stihl Šimůnkové na rozloučenou vysmát, když s povzdechem prohlásil, že s další spoluprací počítal a je mu rezignace líto. Pak dodal, že u Šimůnkové v rozhodnutí bohužel převážily emoce.

Jenže to zjevně nebyly emoce, ale zcela racionální, profesionálně chladné rozhodnutí neplýtvat po boku malého despoty časem a důstojností. Šimůnková zaslouží za snahu a solidní práci poděkovat.

Podstatné teď ovšem je, co dál.…

1_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2475

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte