Být free, svobodný, to je to, na čem je Amerika původně postavená a oč v jejím kolektivním podvědomí stále běží. Republikáni na to nikdy nezapomněli. O demokratech totéž říci nelze.

V tuto chvíli se vlastně zdá, že si svobodu pro sebe zabrala americká pravice. Drží si ji v ekonomice, volný trh je v angličtině také svobodný, free market. Pravice mluví o svobodě držet zbraně a svobodě říkat si, co chci, i když to někomu třebas vadí. V jednu chvíli to dospělo tak daleko, že George W. Bush přejmenoval hranolky z French fries na freedom fries, tohle lingvistické inženýrství se nicméně neujalo.

Levice naopak působí dojmem, že ji rétorika svobody spíše irituje. Ve zkratce, kde má pravice svobodu, má ona rovnost nebo férovost. Místo nespoutané energie spíše jemná síť pravidel a z nich plynoucí spořádanost. Byly samozřejmě časy, kdy svobodou šermovali také progresivisté, od Franklina D. Roosevelta až po orgie hippies. To už je ale dost dávno.

Nicméně časy se mění. Jak upozornil deník The New York Times, demokraté došli k názoru, že je načase vzít si základní americký pojem zpátky. Dokonce do té míry, že se levicové křídlo strany rozhodlo nabalit právě na obranu svobody celou nastávající předvolební kampaň. Dovedl je k tomu prý nešťastný zvrat ve sporu o potraty a následná zkušenost z úspěšného referenda v Kansasu. Ústředním tématem spojujícím všechny možné zájmy levicových frakcí by se tak nyní mohla stát „obrana svobod“ před utahovanou palečnicí konzervativního Trumpistánu.…

1_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1873

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte