Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Chci, abychom se bavili

Beyoncé na novém albu oslavuje taneční žánry i klubovou kulturu

Rozproudit diskusi je stejně důležité jako ovládnout hitparádu. (Beyoncé během oscarového ceremoniálu, březen 2022) • Autor: A.M.P.A.S. via Getty Images
Rozproudit diskusi je stejně důležité jako ovládnout hitparádu. (Beyoncé během oscarového ceremoniálu, březen 2022) • Autor: A.M.P.A.S. via Getty Images

Když před dvěma týdny dostala otázku, jak by popsala Beyoncé ne jako umělkyni, ale z pohledu byznysu, renomovaná hudební novinářka Danyel Smith dlouho neváhala: „Lidé vyzdvihují značky jako Ford, Nike, Coca-Cola nebo Pepsi, ale stejným dechem by měli zmiňovat Beyoncé. Myslím si, že ještě není ani v polovině toho, kam má namířeno.“

Nikdo na současné popové scéně v sobě nespojuje takto dokonale tvůrčí a obchodní talent jako ona: pracovitost, nadání, obchodní duch i dar vyhmátnout témata, která visí ve vzduchu. Beyoncé jako by neměla slabou stránku a její desky i hudební filmy představují dokonalá díla v tom smyslu, že mají komerční úspěch a zároveň hýbají společenskou debatou. Každé album představuje převratnou událost ve smyslu konceptu, provedení i marketingu. V manželství s rapperem Jay-Zem pak společně platí za nejvlivnější pár současné americké popkultury.

Na zpěvačce, jejíž skladby pravidelně figurují v letních playlistech Baracka Obamy, nepřestává být fascinující, že pop je pro ni stejně tak třpytivou show jako místem, kde se otevírají otázky feminismu, rasismu nebo homofobie. Rozproudit diskusi je pro ni stejně důležité jako ovládnout hitparádu. Což v průběhu uplynulých dvou dekád předvedla hned několikrát – a novinka Renaissance není výjimkou.

„Cítím se dobře ve své kůži, pohodlně v tom, jaká jsem.“ (Beyoncé při vydání alba Renaissance)
„Cítím se dobře ve své kůži, pohodlně v tom, jaká jsem.“ (Beyoncé při vydání alba Renaissance)

Po vzoru hvězd, jako jsou Dua Lipa, Lizzo, Kylie Minogue nebo Drake, rovněž…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.