07_foto Lukáš Houdek

Nad asfaltem se tetelící horký vzduch plný smogu náhle rozvibruje duté tlesknutí. Vychází z dlaní pomalovaných květinovými ornamenty. Mezi jednotlivými prsty čouhají pečlivě seřazené bankovky a zpod závoje volně přehozeného přes hlavu vykukuje značně nalíčený obličej mladé ženy. Přichází k jednomu z aut stojících v koloně na červené, duté tlesknutí se ozve znovu, načež boční okýnko pomalu sjíždí dolů. Objeví se ruka s dvacetirupiovou bankovkou. Tu žena se samozřejmostí převezme, několikrát s ní ladně obkrouží čelní sklo, zasune ji k dalším bankovkám mezi prsty a poděkuje. V tu chvíli něco nesedí. Subtilní žena má totiž nezvykle hluboký, dalo by se říct až mužný, hlas. Je to totiž hidžra.

Hidžry jsou svébytnou skupinou indické společnosti, která se vyznačuje vlastními normami nebo striktně hierarchizovaným vnitrokomunitním systémem. V Indii jsou často označovány jako třetí pohlaví nebo osoby, které nejsou ani mužem, ani ženou. V našem kontextu bychom je nazvali transgender lidmi. V Indii se však pojem hidžra vyznačuje kumulací dalších sociokulturních a náboženských významů. Lidé věří, že jsou v propojení s některými božstvy, a tudíž mají magickou moc. Už odpradávna si k nim proto lidé chodí pro požehnání. Dodnes nesmějí chybět při svatbách či narození dětí. Ne všem je však toto výsadní postavení z různých důvodů umožněno a mnohé tak dnes žehnají na semaforech, což hraničí s žebrotou.

„Když jsem rodičům řekla, že jsem hidžra, tak mě zmlátili a vyhodili z domu,“ popisuje…

1_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte