Kultura

Kosmický cynik

Plovoucí opera má v českém kontextu dost opožděnou premiéru. John Barth (1930), velké jméno americké postmoderny a metafikce, jí debutoval v roce 1956. Podobně jako v následujícím románu Na konci cesty, který už známe, i zde autor navazuje na existencialismus – ale stejnou měrou žánr, který před více než půl stoletím dominoval evropskému písemnictví, hravě a s černým humorem paroduje. Zatímco v prvotině se Barth strefuje do Camuse a jeho obhajoby sebevraždy, v druhé si bere na mušku Sartra a myšlenku svobody a volby. Tituly označené dobovými recenzenty za fraškovité romány idejí, které později vyšly v jednom svazku, podle autora představují nihilistickou komedii a nihilistickou tragédii; což můžeme brát jako další zlehčování francouzských filozofů i přísného dělení.

Protagonistou je v obou případech odtažitý mladý muž odmítající emoce a vztahy, jenž se vyžívá v intelektuálních i jazykových hrách, přesto nakonec uvízne v milostném trojúhelníku. V Plovoucí opeře se jmenuje Todd Andrews, profesí právník trvale pobývající v hotelu, a líčí den, kdy zvažoval, že se zabije. Nic totiž nebere vážně, v nic nevěří a soudí, že nic nemá hodnotu samo o sobě: ani materiální věci jako peníze nebo kariéra, ani pojmy jako láska a pravda. Nic nemá smysl, vše je směšné a „srandovní“ – včetně vlastního milostného zasvěcení.

Autor pocházející stejně jako Todd z městečka na pobřeží Marylandu tu podrývá jižanský pocit osudovosti a místa, na hlavu staví i opozice…

1_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte