55A_jaros
Poslední pojítko se Strahovem. (Lev Bohumila Kafky na nádvoří Muzea literatury) • Autor: Milan Jaroš

„Je to pro nás už jediné pojítko se Strahovem.“ Zdeněk Freisleben se dívá na bronzovou sochu řvoucího lva, který se levou přední tlapou opírá o československý státní znak s vyobrazením své vlastní verze se dvěma ocasy. Dílo sochaře Bohumila Kafky desítky let vítalo návštěvníky premonstrátského kláštera, respektive Památníku národního písemnictví, který si ze strahovského mnišského areálu udělal před sedmdesáti lety své sídlo. Národní kulturní instituce, které již čtrnáctým rokem šéfuje Freisleben, v poslední době působila poněkud ospalým dojmem a dost za to mohl fakt, že po navrácení kláštera premonstrátům přišla o zázemí a prostor si musela dočasně pronajímat. Teď ale konečně našla nový. Lev, jehož má památník i na svém logu, nyní čerstvě stojí o pár kilometrů dál od Strahova. V pražské Bubenči, kde za pár týdnů uvítá první návštěvníky budovaného Muzea literatury.

Je to revoluce: Památník národního písemnictví se nejen přestěhuje, ale mění název a trochu i obsah. Jako Muzeum literatury se v září představí se zbrusu novou stálou expozicí, jejíž podoba by podobně jako nové jméno měla lépe odpovídat nárokům milovníků kultury žijících v 21. století. Ve dvoupatrové budově, mezi jejíž vysoké stropy nechal památník vložit speciální „skryté“ patro se studovnou a technickým zázemím, se v těchto dnech horečnatě pracuje na dokončení výstavních sálů. O jejich originální podobě si už teď lze udělat docela přesnou představu.

Dvakrát ukradená vila

Nové sídlo památníku má…

1_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1827

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte