Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Co všechno nám ukazuje literatura

Památník národního písemnictví mění svůj název a brzy otevře nové sídlo s unikátní stálou expozicí

Poslední pojítko se Strahovem. (Lev Bohumila Kafky na nádvoří Muzea literatury) • Autor: Milan Jaroš
Poslední pojítko se Strahovem. (Lev Bohumila Kafky na nádvoří Muzea literatury) • Autor: Milan Jaroš

„Je to pro nás už jediné pojítko se Strahovem.“ Zdeněk Freisleben se dívá na bronzovou sochu řvoucího lva, který se levou přední tlapou opírá o československý státní znak s vyobrazením své vlastní verze se dvěma ocasy. Dílo sochaře Bohumila Kafky desítky let vítalo návštěvníky premonstrátského kláštera, respektive Památníku národního písemnictví, který si ze strahovského mnišského areálu udělal před sedmdesáti lety své sídlo. Národní kulturní instituce, které již čtrnáctým rokem šéfuje Freisleben, v poslední době působila poněkud ospalým dojmem a dost za to mohl fakt, že po navrácení kláštera premonstrátům přišla o zázemí a prostor si musela dočasně pronajímat. Teď ale konečně našla nový. Lev, jehož má památník i na svém logu, nyní čerstvě stojí o pár kilometrů dál od Strahova. V pražské Bubenči, kde za pár týdnů uvítá první návštěvníky budovaného Muzea literatury.

Je to revoluce: Památník národního písemnictví se nejen přestěhuje, ale mění název a trochu i obsah. Jako Muzeum literatury se v září představí se zbrusu novou stálou expozicí, jejíž podoba by podobně jako nové jméno měla lépe odpovídat nárokům milovníků kultury žijících v 21. století. Ve dvoupatrové budově, mezi jejíž vysoké stropy nechal památník vložit speciální „skryté“ patro se studovnou a technickým zázemím, se v těchto dnech horečnatě pracuje na dokončení výstavních sálů. O jejich originální podobě si už teď lze udělat docela přesnou představu.

Dvakrát ukradená vila

Nové sídlo památníku má…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.