Night view of Steiner Tor, Krems der Donau
Krems an der Donau • Autor: De Agostini via Getty Images

Krems an der Donau (Kremže) je malé rakouské město, tolik podobné mé rodné, moravské Kroměříži. Dokonce jsou tato dvě města od devadesátých let minulého století oficiálně spřátelená. Z Vídně je to hodinka vlakem, lokálkou tolik podobnou lokálce, která mě vozí domů do Velkých Losin.

Mírná krajina za Vídní se začne měnit v dramatičtější příběh, jakmile přestoupím v Sankt Pöltenu. Představuju si, jak tady na podzim roku 1886 z vlaku vysedal mladý Rainer Maria Rilke a chystal se na nástup na vojenskou nižší reálku. Bylo mu tehdy pouhých jedenáct a z Prahy se přesunul sem, do krajiny plné vinic, kopců a dravě se valícího Dunaje. Jestlipak měl v kufru dívčí šaty, do kterých se na přání své matky musel oblékat? Šikanovali ho mladí kadeti, jestli mu je v kufru našli?

V Kremži mám měsíc psát na spisovatelské rezidenci. Ta je v pokoji číslo 22 v nejvyšším patře bývalé továrny na koberce Eybl a provozuje ji místní literární dům – Literaturhaus NÖ. Umístění téhle rezidence, kam se spisovatelé uchylují, aby něco napsali nebo jen tak bloumali po stezkách kolem Dunaje a dělali, že přemýšlejí nad tím, co napíšou, nemůže být zajímavější. A to, že se v bývalé továrně na tepichy udělá pokoj, kam každý měsíc přijede jiný spisovatel či spisovatelka a budou tady v tichu přemýšlet nad texty, musel vymyslet nějaký spisovatel. Továrna totiž stojí přímo před největší a nejpřísněji střeženou věznicí v Rakousku, kde je přes osm set vězňů a svůj doživotní trest si tady od roku 2009 odpykává i…

1_obalka_R3
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R3
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte