Potvrzení o očkování. Mám, Tečka to jistí. Covid test také vypadal jako hračka, dokud Spojené státy nezačaly vyžadovat mezinárodní certifikát ne starší 24 hodin, což normální testovací místa nezvládají. Takže PCR test do dvou hodin za šílených 4900 korun v outletu u letiště (přímo na Ruzyni je to ještě dražší). K tomu samozřejmě stejně jako dřív pas, ESTA, letenka do Los Angeles přes Londýn… a můžu se vydat na cestu. Sedím už v letadle, ale stále tomu ještě tak úplně nevěřím. Naposledy jsem měl cestovat pracovně do USA v březnu 2020, aby mi jen pár hodin před odletem tehdejší prezident Trump svým cestovním zákazem pro Evropany na dlouhý rok a půl zcela překazil plány. Od té doby jsem stejně jako moji kolegové absolvoval řadu konferencí a seminářů on-line a měl aspoň dobrý pocit, že snižuji svoji uhlíkovou stopu. Když ale současný prezident Biden zákaz cestovat v listopadu zrušil, věděl jsem ihned, že sáhnu po první příležitosti zaletět do USA. Takže když přišlo pozvání na malé přednáškové turné po kalifornských univerzitách, neváhal jsem ani minutu.

Mám Ameriku rád. Částečně je to sentiment; zažil jsem tuhle dnes rozporuplnou stárnoucí dámu v jejím plném rozkvětu devadesátých let minulého století, kdy mi pomohla svým tehdy ještě bezkonkurenčním vědeckým zázemím nastartovat vědeckou kariéru. Částečně je to důvěra, že jako už tolikrát v minulosti se Amerika dokáže omladit a znovu ukázat svou přívětivější tvář. Ale hlavně si – teď už v letadle zpět do Evropy po týdnu…

1_obalka_R3
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R3
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte