Jeden z nejvýraznějších poslanců poslední dekády Jan Farský, spoluautor důležitých protikorupčních zákonů, udělal velkou chybu. Před říjnovými volbami nepřiznal svůj plán vyjet na osmiměsíční stáž do Spojených států. Oznámil to pouze vedení své strany, voličům ale o cestě neřekl a nechal se zvolit na další čtyři roky. Svůj záměr práci poslance na poměrně dlouho přerušit sdělil až minulý týden několik dní před odletem.

Odezva je drtivá. I lidé, kteří jinak umějí ocenit Farského výsledky, mluví o nebezpečné představě, že se dá důležitá parlamentní práce odsunout na vedlejší kolej a věnovat se vlastnímu rozvoji. Vlivný glosátor politiky Miroslav Kalousek vzrušeně tweetoval o podvodu na voličích a stejně jako mnozí jiní vyzývá Farského ke složení mandátu.

Autor glosy tentokrát pokušení říct, co je „správné“, odolá. Nepřiznat úmysly před říjnovými volbami (Farský už měl žádost o Fulbrightovo stipendium podanou delší čas) byla jasná chyba. Následky osmiměsíční absence ale dopadnou na Farského stranu a jeho voliče, ti se tedy musí vyjádřit (první mohou hned, druzí u voleb).

Spor má však i obecnější rozměr. Z půvabu zahraničních stáží se v posledních třiceti letech naučili těžit lidé nejrůznějších profesí, obvykle aniž by museli opouštět svoji práci. Proč by tedy neměli mít tuhle možnost aktivní poslanci, pokud se dohodnou ve svých stranách a vsadí na to, že voliči tuhle snahu o doplnění vzdělání ocení?

Kritici namítají, že je třeba ukončit mandát a pak se do parlamentu…

1_obalka_R3
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R3
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2474

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte