Slavné rčení říká, že žádný vojenský plán nepřežije první kontakt s nepřítelem. Největší válečný teoretik Carl von Clausewitz často vysvětloval, že strategie musí být dynamická, že se musí neustále obnovovat a proměňovat. Ve svém slavném pojednání O válce napsal, že někteří generálové „uvažují pouze o krocích vlastní strany, zatímco válka sestává z nepřetržitých střetů vzájemně protikladných sil“. Západ si musí ve svém zápase s Ruskem vzít tyto myšlenky k srdci a svůj postup upravit, neboť západní strategii hrozí kolaps.

Postup Západu zatím stojí na dvou pilířích: jednak poskytnout Ukrajině zbraně, peníze a vycvičit její vojáky, jednak uvalit na Rusko masivní sankce. Tato základní myšlenka dává stále smysl, poměr jejích složek je však nutné změnit. V tuto chvíli je již jasné, že se ekonomická válka s Ruskem nevyvíjí ani zdaleka tak dobře, jak jsme předpokládali. Prezidenta Vladimira Putina příliš nezajímá, jaké dopady mají sankce na obyčejné Rusy, záleží mu spíše na tom, jaké důsledky mají pro ruský stát. Bloomberg News přitom předpokládají, že kvůli rostoucím cenám energií získá ruská vláda podstatně větší příjmy z ropy a plynu než před zahájením války: zhruba 285 miliard dolarů letos ve srovnání s 236 miliardami v roce 2021.

Mezitím Evropa čelí největší energetické krizi za posledních padesát let.

Priority

Jak jsem již uvedl dříve, ekonomická válka s Ruskem je bezzubá, protože nezahrnuje energetický sektor. Ruská ekonomika je ale ve své podstatě…

1_obalka_R28 jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R28 jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte