2A45570
Ghost Dog: Cesta samuraje

DĚLNÍCI KULTURY

Nikdo neví, jestli dorazí, na co přijdou a kolik jich bude. První uvolněná postpandemická koncertní sezona ukázala, že dvouletá pauza je dost dlouhá doba na to, aby se zcela proměnilo hudební publikum. Došlo k ostrému řezu, který bije do očí.

Zážitky z pražských klubů a koncertních sálů i open air akcí ukazují, že promotérské jistoty z období před rokem 2020 naprosto padly. Světový lídr v pořádání velkých akcí, agentura Live Nation, na jednu stranu hlásí nejúspěšnější kvartál v historii, co se týče prodeje lístků – a v Česku je to znát na velké návštěvnosti obřích akcí, jako byly Rammstein nebo Imagine Dragons. Na straně druhé menší indie kapely spjaté třeba se scénou propagovanou v posledních dvou desetiletích serverem Pitchfork mají při návštěvě Prahy poloprázdné i skoro prázdné sály.

Odliv zájmu je znát nejvíc u – tuzemských i zahraničních – kapel, jejichž publikum se s příchodem lockdownů dostalo do středního věku. Dříve chodili stabilně, měli oblíbená jména, ale nyní to vypadá, že koronavirus definitivně změnil jejich návyky. Třicátníci a čtyřicátníci se naučili žít v klidu bez koncertů a zpátky do klubů se jim už nechce. Zmizeli.

Pak je tu však úplně nové publikum, u něhož nikdo nemohl sledovat, jak se formovalo. Dospívalo a hudební vkus si budovalo individuálně, izolovaně, během karantén na streamovacích službách a TikToku, ale nyní bere kluby útokem. Je pestré a baví se naplno. Koncert písničkářky Mitski se vyprodal během několika…

1_obalka_R28 jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R28 jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte