34_UKRAJINA_Kundra
Buď bych zemřel, nebo by mě nepustili zpátky. (Jura s Aňou)

Denys Volnov je hodně unavený. Dává si malou silnou kávu, ale když mluví, pomalu se mu zavírají oči. Posledních devadesát hodin toho moc nenaspal a domů se vrátil uprostřed noci. Předchozí noc nespal vůbec. Kolona zhruba dvaceti aut, kterou Volnov vedl a která vezla 87 lidí z území okupovaných Ruskem do jihoukrajinského Záporoží, nestihla dojet včas k ruskému checkpointu. Strávili noc v autech, zaparkovaných v polích nedaleko cesty. Kvůli vzdálenému, ale neustávajícímu ostřelování nemohli jet dát a čekali, až dělostřelba poleví.

Nakonec je všechny dovezl. Zatím je vždycky dovezl, tahle cesta byla čtyřiadvacátá od začátku války letos v únoru. Dvě stě kilometrů dlouhou trasu z okupovaného přístavu Berďansk do Záporoží zná Volnov téměř dokonale. Stejně jako všechny cestičky kolem hlavní silnice, všechny zkratky i objížďky i stezky, jimiž auto sotva projede. „Pokaždé je to jiné,“ říká. „Musím se rychle přizpůsobovat měnící se situaci po trase. Nebo hádat, co se přede mnou odehrává. A i tentokrát po nás cestou tam stříleli. Jako pokaždé.“

Lidí, kteří potřebují dovézt léky nebo jídlo, je na okupovaných územích hodně. A hodně je i lidí, kteří se touží odtamtud dostat na ukrajinskou stranu. Každou cestou riskuje Denys Volnov život, proto se na mimořádně nebezpečnou misi do míst pod ruskou kontrolou vydávají jen ti nejodvážnější.

Zrození hrdiny

Čtyřicátník Volnov teď žije v Záporoží, čtyřicet kilometrů od fronty. I on je utečenec,…

1_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte