30A_foto Ondřej Kundra
Stejně věřím v rychlý konec války. ( Jelena Petrivna Čurkina)

Jelena Petrovna Čurkina urazila patnáct set kilometrů dlouhou cestu z donbaského Bachmutu do západoukrajinského Užhorodu s jedním kufrem a krabičkou šesti vojenských medailí, které její partner dostal za příkladnou službu. Psal se sedmý týden ruské invaze a ona přijela k dceři takto nalehko v přesvědčení, že válka brzy skončí. V kufříku měla pár základních věcí a metály vezla pro svého druhaaby si je mohl připnout na slavnostní uniformu při vítězném defilé 9. května v Kyjevě. Z tohoto předsevzetí sešlo: přehlídka se v ohlášeném datu nekonala a majitel medailí zahynul už předtím – v půlce dubna během bojů s ruskými vojáky nedaleko Doněcka. „Ale já stejně věřím v rychlý konec války dál,“ říká čtyřiašedesátiletá žena v užhorodském bytě své dcery, s jejíž rodinou dnes tráví většinu svého času.

Je to jenom víra. Dcera Hana se nad ní chápavě usmívá, ona sama se už – stejně jako mnoho dalších Ukrajinců – kloní k závěru, že tato válka bude trvat dlouho. Takže Jelena Petrovna se do domovského Bachmutu, dnes frontového města, nejspíš jen tak nevrátí. Jedna z tisíců ukrajinských válečných vdov, kterých každý den přibývá, bude muset začít nový život na novém místě.

Ať jde

K tomu bude třeba rozhodnost a ta Jeleně, jež většinu svého života pracovala v ukrajinské armádě jako úřednice zodpovědná za nábor nových mužů do armády, nechybí. Se svým druhem se seznámila v roce 2015. Kosťantyn Lychovydov, učitel dějepisu z tehdy již okupovaného…

1_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte