Putinova válka na Ukrajině nepřestává udivovat svojí brutalitou i vytrvalostí a je jisté, že způsobí ještě mnoho těžkostí. Pokud hlavní tíha boje s protievropskou agresí spočívá na síle ukrajinské armády, pak se od evropských politiků čeká, že si udrží realistický úsudek. Minulý týden ovšem ukázal, že jsou tu vážné trhliny.

Začněme za hranicemi. Francouzský prezident Emmanuel Macron překvapil požadavkem, že „Rusko nemá být poníženo“, protože potřebujeme zachovat prostor pro diplomacii. Je ale reálné vyjednat kompromis s agresorem, který je přesvědčen o vlastní neporazitelnosti?

Vést diplomacii s Hitlerem také nedávalo smysl.

Ovšem připusťme, že jsou tady rozdíly. Zatímco nacistické Německo skončilo kapitulací, v případě Ruska na kapitulaci spoléhat nelze. Má jaderné zbraně a také blízkou pozemní hranici. I kdyby ukrajinská armáda nakonec uspěla a dokázala vytlačit ruské vojáky ze svého území, nebude mít sílu pokračovat v bojích za ruskou hranicí. Putin tak může vojáky stáhnout do bezpečí a plánovat další výpady nebo ostřelovat ukrajinská města ze svého území. Za této situace zřejmě bude nutné zaútočit na ruské vojáky na ruském území (to zatím vedení NATO vylučuje), nebo s Putinem jednat.

Přesto Macron nepůsobí jako spolehlivý průvodce touto válkou. Už jeho telefonáty s Putinem: prý do Moskvy volá, aby zjistil, „jak Putin smýšlí a kam až je ochoten zajít“. Člověku se při těch slovech údivem orosí čelo: to si skutečně jeden z lídrů Evropy myslí, že se mu…

1_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2472

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte