Guggenheim Museum - Bilbao - Spain
Guggenheimovo museum v Bilbau • Autor: PA Images via Getty Images

„Ty jsi ale krásná holčička! A ty oči! Kampak jdeš?“ ptá se na ulici cizí žena mojí roční dcery, která si ťapká po chodníku asi pět metrů před námi. Zastaví se spolu a proběhne krátká konverzace: na jedné straně zní španělština a na druhé nesrozumitelné brblání doplněné urputnou gestikulací. Po pár minutách se s námi žena rozloučí a my pokračujeme v procházce. Jdeme podél řeky Nervión, která protéká Bilbaem až do Biskajského zálivu. Město se kolem ní kroutí a objímá ji okolními zelenými kopci. Ty jsou tak blízko a koncem května na sklonku jara tak jasně zelené, že největší město Baskicka působí jako příjemné maloměsto.

Taky tady v podstatě úplně chybějí turisté. Jako kdyby kopcovité, uhlazené a na pohled celkem blahobytné Baskicko bylo pro zahraniční návštěvníky málo exotické. O to víc interakcí s místními tady ovšem zažíváme. K podobným společenským událostem naší malé dcery dojde ještě mnohokrát: v kavárně, restauraci, baru, obchodě, muzeu. Jde většinou o setkání na úrovni, která mě jako poměrně čerstvou matku nechává klidnou. Nikdo jí nenabízí žádné sladkosti, nikdo na ni nesahá ani ji nijak neumravňuje. Nenaplňuje se ani moje nejhorší obava: nikoho snad vážně neobtěžuje, nikomu nevadí. Do jejího objevování španělské kultury zasahujeme minimálně a naše soužití tu plyne tak nějak poklidněji.

Na turisty narazíme v podstatě jenom v Guggenheimově muzeu, nejvýznamnější místní atrakci a dominantě města. Fascinující budova muzea umění, kterou navrhl slavný architekt Frank…

1_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte