Ministryně obrany Jana Černochová dovedla několikaměsíční debatu s prezidentem Milošem Zemanem do povzbudivého konce: novým náčelníkem Generálního štábu (NGŠ) Armády ČR se stane od července generál Karel Řehka, oceňovaný profesionál, který si vydobyl prestiž nejen mezi vojáky, ale i u politiků a veřejnosti. Pro ministryni to byla dlouhá cesta, prezident měl odlišnou představu o vojenském veliteli armády, ale nakonec ustoupil. Přemluvit Karla Řehku, aby kvůli novému místu opustil rozdělanou práci v křesle ředitele veledůležitého Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), nebylo podle kuloárních informací taky jednoduché. Fakt, že ministryně dokázala odolat prezidentovi a přemluvila Řehku, svědčí o její schopnosti prosadit svou a dává to naději, že se stejnou urputností i úspěchem bude prosazovat zvýšení tuzemského obranného rozpočtu. Že dostane zruinovanou českou armádu na cestu ke kvalitnímu, moderně vybavenému aliančnímu sboru a že vytrvá ve vojenské pomoci Ukrajině – aktivita ministryně Černochové je jednou z hlavních příčin faktu, že Česko patří k nejvýznamnějším dodavatelům zbraní pro ukrajinskou armádu.

Voják s přidanou hodnotou

Jaký náčelník GŠ, ve vojenské terminologii engéš, taková armáda. Zkratka není nijak nadnesená. NGŠ má podstatné slovo v rozhodování, jakými zbraněmi bude armáda vyzbrojena, a ve výcviku vojáků k boji. Měl by mít respekt politiků, kteří pro to zajišťují finance, a z tohoto důvodu si musí rozumět…

1_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3064

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte