50A_profimedia
K čemu by nám byly kameny? (Orangutani na Sumatře) • Autor: Profimedia

Všechno udělala správně. Vybrala si dobré místo k úderu, zvolila správný úhel. Nevím, proč neuspěla. Možná nepoužila dostatečnou sílu nebo neměla dost trpělivosti,“ hodnotí vědkyně Alba Motes-Rodrigo počínání Molly, mladé samice orangutana, která se v zoologické zahradě Twycross v Anglii pokusila vyrobit kamenný nástroj stejnou metodou jako dávní předchůdci člověka – úderem na takzvané jádro, kus štípatelné horniny, z nějž lze oddělit ostrý úlomek a použít jej k získávání potravy.

Přes Mollyin neúspěch experiment prokázal, že orangutani mají přinejmenším zárodky schopnosti podobné nástroje vyrábět. Je to další náznak, že to nemusí být dovednost vlastní pouze lidem, tedy příslušníkům rodu Homo, a připomínka celého spektra dalších otázek, které si vědci kladou již po desetiletí: Který tvor byl prvním „kameníkem“? Vynořila se výroba kamenných nástrojů v evoluci jen jednou a poté se už rozvíjela napříč miliony let a různými živočišnými druhy, nebo si okolnosti vynucovaly její vznik opakovaně? A jaké okolnosti to vlastně byly? Řadu odpovědí už nejspíš nikdy nenajdeme, ale každý vhled je cenným střípkem ve snaze pochopit, kdo jsme a jak se stalo, že právě my jsme ovládli planetu.

Náš sesterský druh

Louis a Mary Leakeyovi, známý manželský pár zkoumající prehistorii člověka, už v první polovině 20. století našli v Olduvajské rokli v Tanzanii více než dva miliony let staré kamenné nástroje a později také kosti tvora pojmenovaného Homo habilis, člověk…

1_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 942

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte