Jsme zvyklí se radovat, když jsme v něčem první, a prvenství vnímat jako signál, že vítěz je v dané kategorii lepší než ostatní. Režisérka Ava DuVernay ale to, že se stala první černoškou, která vyhrála v roce 2012 cenu za režii na prestižním filmovém festivalu Sundance, a první černoškou, jež byla v roce 2014 nominována na Zlatý glóbus, v nedávném rozhovoru pro Financial Times zasazuje do nového kontextu. Prvenství mě rozesmutňuje, říká, „protože proč je tomu tak, že jsem první – až takhle neskutečně pozdě“? Upozorňuje, že hodně lidí před ní bylo v branži přehlíženo, než se rozhodli ji (jako černošku) „pustit dovnitř“.

Zvažme všechny ty úspěchy kolem nás: první prezidentka, první ministryně, první třeba romská editorka, první například primátor židovského původu. Chceme se opravdu tvářit, že doteď v jejich řadách nikdo tak výjimečný nebyl? Události roku 2020 začaly, přinejmenším v USA, toto přehlížení talentu – a systematické upírání příležitostí některým – alespoň trochu nabourávat. Potvrzují to i data týkající se obsazení výkonných rad vlivných firem, které byly dlouho synonymem pro „muž“ a „běloch“ a jejichž homogenní složení se ospravedlňovalo tím, že prostě nejsou kvalifikovaní kandidáti a kandidátky odjinud. Stačilo ovšem začít trochu jinak hledat. The New York Times třeba odkazují na analýzu, podle níž nejméně zastoupené skupiny (menšiny) v roce 2020 zaujímaly 14 procent prestižních míst ve výkonných radách, dnes je tomu už 17 procent. U žen se zastoupení…

1_obalka_R2_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R2_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte