64_album tydne

DĚLNÍCI KULTURY

Každý má svou pravdu. Tuto starou dobrou pravdu nyní připomíná pražské Dejvické divadlo, které v premiéře uvedlo stejnojmenný, 105 let starý kus italského dramatika Luigiho Pirandella. Jak je u scény zvykem, je to obrovská legrace, a když na scénu vstoupí Hynek Čermák v kalhotách s vypasovaným majestátním pupkem v roli bodrého pana Sirelliho, diváci své okolí poprskají nekontrolovatelným smíchem. Stejně tak je ale v Dejvicích zvykem, že celá tahle švanda má hodně spodních, zádumčivých tónů. Čímž je představení ještě lepší.

Pirandello hru psal, ještě než vstoupil do fašistické strany a ještě než dostal Nobelovu cenu za literaturu. Umřel krátce poté, co duce Mussolini obsadil Etiopii. Daniel Majling s Evou Sukovou, kteří text dramatizovali pro režiséra Michala Vajdičku, tohle historické pozadí ve hře několikrát akcentují. Zatímco se rodina pana Agazziho snaží přijít na kloub záhadě ze sousedství v podobě podivného soužití pana Ponzy s jeho ženou a matkou, z ulice k nim občas dolehnou (jeviště je pojaté jako typická italská pavlačová scéna) okolní velké dějiny. Jich si ale rodina a její přátelé nevšímají, protože sousedské drby jsou pro ně podstatnější než nějaké černé košile. Když k nim přijde mladík s volební urnou, vykopnou ho okamžitě ze dveří.

Svět aktuálně logicky řeší, co si počít v době, kdy se veškeré dosavadní pravdy relativizují. Kdy je třeba ruský ministr zahraničí schopný tvrdit, že byl Hitler Žid, čili protože je ukrajinský…

1_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte