Být stážistou v Bruselu zní leckomu přitažlivě. Práce v mezinárodním prostředí, mladá Evropa na dlani, bujaré stážistické večírky, kde se do rána tancuje. Je to ale často docela tvrdá práce, zejména proto, že se většinou nehonoruje nebo jen zcela minimálně. Svého času Bruselem otřásaly docela děsivé příběhy stážistů v unijních institucích, ze kterých jejich nadřízení dřeli kůži, aniž by na konci měsíce dostali jediné euro. Evropský parlament se na základě toho jako první instituce EU rozhodl zakázat neplacené stáže a tlačí ke stejnému kroku Evropskou komisi. Protože proč by měla být práce, jakákoli, zadarmo, když nejde o charitativní činnost?

Uprostřed sporu o neplacené stážisty se teď ocitla česká státní správa. Ještě Babišova vláda natolik osekala výdaje na evropské předsednictví, že se stát snaží nahradit nedostatek lidí motivovanými stážisty z řad vysokoškoláků. Ti měli původně slíbeno, že budou mít v Bruselu ubytování a měli dostat sice minimální, ale aspoň nějakou odměnu – 500 eur měsíčně.

Jak se ale teď ukázalo, část stážistů nebude mít, zřejmě kvůli chaosu ve státní správě, nejen odměnu, ale musí si sami zaplatit bydlení v Bruselu a za vlastní se tam také dopravit. Několika ministrům už proto došel dopis, v němž se stážisté ohrazují proti tomu, že české předsednictví EU budou dotovat jejich rodiče nebo oni sami z vlastních úspor.

Už před zveřejněním dopisu, o němž informoval Seznam Zprávy, šlo v Bruselu zachytit, že Češi budou těžit z „forced labour“, nucené…

1_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1255

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte