Trentemoller
Digitalizace otevřela celý nový svět, v němž je možné dělat si naprosto všechno. (Trentemøller na festivalu Roskilde 2017) • Autor: Profimedia

Koncertní byznys se před dvěma lety zcela zastavil a zatím se pořádně nestačil nastartovat. Nejeden známý klub musel zavřít a krize postihla také slavná nahrávací studia. Přesto existuje odvětví, které v době lockdownů začalo vzkvétat: jedná se o hudební nástroje, a především hudební software, který usnadňuje tvorbu hudby a domácí nahrávání.

Už v prvním roce pandemie časopis Rolling Stone ironicky poznamenal, že domácí karantény nezpůsobí baby boom, ale novou hudební renesanci. Hmatatelné důkazy ještě nemáme, ale globální čísla ukazují, že poptávka po programech umožňujících vytvářet hudbu jako GarageBand, Logic nebo Pro Tools prudce stoupla. V měsících nejtvrdších lockdownů vzrostlo vyhledávání slova GarageBand na Googlu o více než polovinu. Lidé, kteří zůstali doma, začali investovat do svého vybavení a bylo to znát. Z hudebních zákazníků – amatérů i profesionálů – se stal čím dál zajímavější trh. Byť velmi divoký a stále nezmapovaný.

Na tom se shodují i lokální vývojáři audio pluginů – tedy „zásuvných“ modulů, doplňků, které obohacují standardní hudební programy o nové funkce, případně umějí některé věci lépe než základní nastavení. „Lidé byli zavření doma a řekli si: Konečně se budeme věnovat muzice. A koupit si software je přece jenom jednodušší než se do něčeho pustit. Ještě to neznamená, že něco doopravdy vytvoří,“ říká s pobavením Vojtěch Meluzín, vývojář a zakladatel firmy MeldaProduction.

[image id=„200255797“ caption="„Přišel jsem v dobrý čas.“ (Vojtěch…

1_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1538

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte