26_charkov03_foto Ondřej Kundra
Charkov; ilustrační foto

Alisa Věněvceva je už dlouho unavená a teď je i rozčilená. Energická čtyřicátnice stojí mezi krabicemi jídla, plínek, brzdových destiček a klínových řemenů. Humanitární sklad, jemuž šéfuje, leží nedaleko centra Charkova v továrně na autosoučástky. Ta běží dál válka neválka. Funkční auto s plnou nádrží je koneckonců na východě Ukrajiny zboží, které může mít cenu zachráněného lidského života.

Alisu Věněvcevu nerozčiluje skutečnost, že tenhle druhý dubnový pátek je v milionové východoukrajinské metropoli výjimečný: zatímco běžně ruské dělostřelectvo bombarduje město jen v noci, zrovna dnes granáty přilétají i ráno, každou minutu několik tupých i ostrých ran. „Není to běžně, ale stává se to,“ říká Alisa a s klidem pokračuje v inventuře nashromážděné pomoci. Když občasné rány vystřídá mohutná několikavteřinová salva, při níž se betonová podlaha skladu mírně zachvěje, mávne rukou, protože „to jsou naši, to už poznáme, to je dobré“.

26_charkov02_foto Ondřej Kundra
Jistě, že pojedeme. (Alisa Věněvceva)

Alisu rozčiluje vědomí, že někdo z jejích dobrovolníků bude muset odpoledne nasednout do auta napěchovaného jídlem a hygienickými potřebami a vyrazit na sever města do míst, kde se v tenhle okamžik nejspíš po výbuchu hroutí některý z obytných domů. Lidé na severních a východních předměstích žijí už měsíc ve sklepích a stanicích zdejšího metra. Na pomoc dobrovolníků jsou plně odkázáni. „Pořád jim říkáme – evakuujte se. My kvůli vám riskujeme životy, zmizte odsud, máte kam jít…

1_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte