Když Česko odeslalo minulý týden na Ukrajinu desítky starších tanků a bojových vozidel, vzbudilo to pozornost světových médií a u mnoha občanů této země hrdost. Vláda dodávku oficiálně nepotvrdila, stejně jako nikdo v Česku otevřeně nemluví o sumě, která je určena z vládních zdrojů na export zbraní do bojující země. Opět podle neoficiálních informací mělo jít o sto třicet milionů dolarů (přes tři miliardy korun, vláda přiznává oficiálně něco přes miliardu). Hrdost je tak jako tak namístě, ale nejsme výjimkou. A hlavně, česká hrdost a nabyté sebevědomí by neměly ustrnout jen v pýše nad touto operací.

Připravit se na boj

Třeba Estonsko oznámilo přesun zbraní na Ukrajinu v hodnotě 220 milionů dolarů, což představuje třetinu tamního rozpočtu na obranu. USA potvrdily dokončené nebo připravené dodávky za skoro jednu a půl miliardy dolarů, Evropská unie za stejnou sumu, země Unie ale mimoto posílají samostatně zbraně za stovky milionů dolarů. Je určitě povznášející pocit, že se Ukrajina i zásluhou těchto dodávek dokáže bránit ruské agresi. My ale dodávkami zbraní pomáháme bránit nejen Ukrajinu, ale také sami sebe. Diktátor Putin kromě znevolnění Ukrajiny totiž požaduje, aby se evropské rozložení sil vrátilo do stavu před rokem 1997, kdy postkomunistické země stály mimo západní spojenecké vazby v bezpečnostním vzduchoprázdnu a teprve se probíraly z desítky let trvající totality.

Putinova představa obnovy světa, v němž ruské impérium ovládá zase kus Evropy, může jeho…

1_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3064

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte