Každá válka se bojuje dvakrát. Jednou na bojišti a podruhé ve vzpomínkách,“ napsal americký autor vietnamského původu Viet Thanh Nguyen. I v případě ruské války bylo zahájení bojů zároveň začátkem sporu o příběh, který vysvětlí, jak k válce vlastně došlo. Tomuto intelektuálnímu konfliktu je dobré rozumět, protože pravděpodobně vrhne světlo i na výsledek samotné války.

Středobodem zmíněné historické debaty je obvykle otázka rozšiřování NATO. Někteří tvrdí, že rozhodnutí Západu přijmout několik zemí z bývalého sovětského impéria zaselo v Moskvě hlubokou a trvalou nenávist, jež se nakonec proměnila v plnohodnotnou agresi. Tento argument nejvehementněji prosazuje politolog Chicagské univerzity John Mearsheimer, ale během let i mnozí další.

Já sám jsem v době, kdy začalo NATO poprvé zvažovat expanzi, patřil spíše k těm opatrnějším. I když jsem nebyl zcela proti rozšíření, tvrdil jsem, že zároveň s přijetím Polska, České republiky, Slovenska a Maďarska by NATO mělo začít s Ruskem vyjednávat, aby případné další rozšiřování probíhalo v rámci stabilní bezpečnostní dohody, jež by zohledňovala i některé obavy Moskvy. Dnes je podle mě úplně jasné, že Bukurešťská deklarace NATO z roku 2008 byla katastrofou, protože dala Ukrajině a Gruzii naději na členství v Alianci, aniž by zahájila skutečný proces jejich přijetí. K rozlícení Vladimira Putina to stačilo, ke skutečné ochraně zmíněných zemí ale nikoli.

Zoufalé činy

Přesto si však s odstupem kladu otázku, jak by vlastně…

1_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte