Martina Hrabová
Martina Hrabová • Autor: Matěj Stránský

Historička umění Martina Hrabová se vydala po stopách českého architekta Františka Sammera. Zjistila, že tenhle nenápadný projektant z Plzně pracoval pro největšího moderního architekta Le Corbusiera, chodil do hor s designérkou Charlotte Perriand a dopisoval si s nejdůležitějšími postavami meziválečné architektury. Jeho dobrodružné osudy změnily život také jí. Pátrání ji dovedlo až do Indie a zažila i dotyk vlastní smrti.

Jak jste se s Františkem Sammerem seznámila?

U nás se už desítky let tradují jména českých spolupracovníků Le Corbusiera. Jenže když jsem šla do pramenů v archivu pařížské Le Corbusierovy nadace, ukázal se mi úplně jiný obraz. Ti lidé, o kterých se psalo, tam toho často udělali jen velmi málo, někteří si s Le Corbusierem dali možná jednou kafe, ale opřeli se o jeho slávu a naprosto vědomě vytvářeli svůj dějinný obraz.

František Sammer je zcela opačný případ. V české historii architektury není moc známý, nenapsal žádné paměti, netlačil to do žádných časopisů. Ale v archivech jsem zjistila, že v téhle slavné kanceláři jeho jméno figuruje v neskutečném kvantu práce. Le Corbusier se podepisoval na jeho kresby, dával je do svých knih, nechal ho, aby za něj odpovídal na otázky novinářů. Odjel na dovolenou a František Sammer dohlížel na jeho stavby. To byl pro mě úplný šok. Ve svojí disertaci jsem prozkoumala práci dalších patnácti Čechů, kteří byli u Le Corbusiera, a zjistila jsem, že František Sammer byl mezi…

1_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte