64_film tydne_foto Nutprodukce
Bratrství

DĚLNÍCI KULTURY

Jeff Koons pošle své sochy na Měsíc. Americký umělec byl vždycky excentrik, je to ostatně jeden z hlavních důvodů, proč ve svých 67 letech drží pozici nejdražšího žijícího umělce na světě. Milovník leštěné oceli, postaviček smotaných z balonků a spojování vysokého umění s kýčem by se do takového postavení těžko dostal, kdyby se na začátku devadesátých let neproslavil otevřeně pornografickými autoportréty se svou tehdejší manželkou Cicciolinou. Teď se tedy rozhodl pro další nepřehlédnutelný akt a v červenci pošle v lunárním modulu Nova-C soukromé společnosti Intuitive Machines několik svých plastik, které zde budou natrvalo umístěné v průhledné krychli.

Na Měsíci už po lidech zůstala spousta památek. Několik raných sond, startovací rampy z modulů Apollo, Lunochod, geologické kladívko, golfový míček, měřicí přístroje, americké vlajky, pár jmen vyrytých do měsíčního prachu a náramek se jménem mrtvé dcery Neila Armstronga, máme-li věřit biografickému filmu První člověk. Málokdo ale ví, že je na něm už dávno i několik uměleckých objektů. A dokonce mají na Měsíci také vlastní muzeum.

Měsíční muzeum se jmenuje miniaturní keramická dlaždička, která na našem přirozeném satelitu zůstala připevněná na noze modulu Intrepid z mise Apollo 12. Jsou na ní vyrytá dílka tehdejších uměleckých ikon Roberta Rauschenberga, Claese Oldenburga či Andyho Warhola. Nejen Koons ocení, že Warhol na destičku v roce 1969 nakreslil penis. Dva roky poté David Scott z…

1_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte