UKRAINE RUSSIA CRISIS, Irpin, Kyiv Oblast, Ukraine - 06 Mar 2022
Ukrajinští vojáci v Irpini, 6. březen • Autor: Profimedia

Když jsem navštívil Irák v roce 2007, v době velkého navyšování amerických vojenských sil, zjistil jsem, že obecné povědomí o situaci ve Washingtonu se obvykle zpožďuje za poznatky z terénu o dva až čtyři týdny. Něco podobného platí i dnes. Analytici a komentátoři zdráhavě konstatují, že ruská invaze na Ukrajinu je zablokovaná a válka je v mrtvém bodě. Pravděpodobnější však je, že Ukrajinci vítězí.

Proč to západní analytici nejsou schopni připustit? Většina profesionálních znalců ruské armády nejprve předpovídala rychlé a rozhodné ruské vítězství; pak tvrdila, že Rusové boje pozastaví, poučí se z chyb a přeskupí síly; potom dospěla k závěru, že Rusové by si vedli mnohem lépe, kdyby se řídili svou doktrínou; a nyní převážně bručí pod vousy něco o tom, že se všechno může změnit, že válka ještě neskončila a že váha čísel stále hovoří ve prospěch Ruska. Jejich analytické selhání bude jedním z mnoha prvků této války, které bude mít cenu v budoucnu studovat.

Analytiků ukrajinské armády je o poznání méně, je to spíš obor pro zasvěcené. Proto má Západ tendence ignorovat pokrok, kterého Ukrajina od roku 2014 dosáhla díky těžce nabytým bojovým zkušenostem a rozsáhlému výcviku ze strany Spojených států, Velké Británie a Kanady. Ukrajinská armáda se ukázala nejen jako motivovaná a dobře vedená, ale také jako takticky zdatná. Dokázala integrovat lehkou pěchotu s protitankovými zbraněmi, drony a dělostřelectvem a opakovaně porazit mnohem větší ruské vojenské formace. Ukrajinci…

1_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte