Kultura

Národ zrozený z lesů

Goethe, Volkswagen i klobásy vyprávějí fascinující příběhy dnešního Německa

Britského historika umění Neila MacGregora pochopitelně zajímá paměť. Sledovat způsoby toho, co je v dějinách oslavováno a na co se raději zapomíná, má v popisu práce. Když se však začal hlouběji zabývat Německem, omráčilo ho jedno zjištění. „Nevím o žádné jiné zemi na světě, jež si v samém centru hlavního města staví památníky vlastní hanby,“ píše v úvodu více než šestisetstránkové výpravné knihy Německo. Vzpomínky jednoho národa a má na mysli mimo jiné památník holokaustu i kříže připomínající lidi, kteří zahynuli při pokusu překonat berlínskou zeď.

Zatímco jiné země staví na odiv své triumfy a vítězné oblouky uprostřed metropolí jsou připomínkou zlatých časů, k nimž by se společnost toužila vrátit, MacGregor nachází v Německu nejeden monument, jehož účelem je dávat najevo, že minulost by se rozhodně opakovat neměla. Na jednu stranu tak vidí Německo jako zemi s poškozenými dějinami, jež se příkladně pokouší dát dohromady a nalézt v nich smysl.

Ve druhém plánu – kniha vznikala v předbrexitových náladách – je to pro něj také země, která nabízí inspirativní recepty pro fungování propojené Evropy, protože na rozdíl od historicky homogennější a mocensky centralizovanější Británie nebo Francie dokázalo rozdrobené Německo najít celistvý tvar i v regionální mnohosti. To vše MacGregor zachycuje v třiceti výjevech z německých dějin – s nadšením, citem pro novinářský detail i nečekané souvislosti a atraktivní zkratku.

Rozumět ostatním

Lásku k Německu v něm…

1_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1537

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte