Zdražování benzinu, Praha
Neomezený růst. • Autor: Matěj Stránský

Na dlouhé diskuse nemá Jiří Ondra čas, poslední tři týdny žije ve své vlastní válce, která je s tou opravdovou na Ukrajině těsně spjatá. „Sháním naftu, v republice je jí málo,“ říká známý plzeňský pumpař ve spěchu do telefonu na vysvětlenou, proč se nemůže dlouze vybavovat a také proč ceny za paliva rostou tak rychle.

Ondra vede spolu s bratrem rodinný podnik Tank Ono. Jeho síť 44 stanic se už roky profiluje jako diskontní řetězec, který drží minimální marže a co nejnižší ceny. Firma je vyvěšuje každý den přehledně na web, z něhož se stal oblíbený zdroj informací pro každého, kdo se snaží trh paliv systematicky sledovat. Jde o spolehlivý ukazatel pro zodpovězení otázky, nad níž si dnes motoristé lámou hlavu víc než kdy jindy – kde je férová cena, která pumpu uživí, aniž by svou marži zbytečně nadsazovala.

Minulý týden Ondra zdražoval naftu každý den o korunu. V úterý po vyhlášení amerického ropného embarga na ruskou ropu přidal koruny dvě. Za první dva týdny války zvedl cenu z 34,50 na 48,90. Že by šlo o nepřiměřený skok, Ondra popírá – prodává prý dál za to, za co nakoupí, s marží navíc v řádu několika málo korun, tak aby zaplatil „minimální režii“ firmy. Zda už válečná inflace končí, prý nikdo nemůže tušit. „Tipuju ještě tak pět korun navíc, ale to je čistě můj názor,“ říká Jiří Ondra k odhadu dalšího vývoje.

U jiných pump šlo minulý týden vidět naftu i za víc než 50 korun. Těsně k této hranici se blížila také průměrná cena za celé Česko, jak ji měří přes svoje…

1_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1074

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte