Ruská válka na Ukrajině pokračuje a konsternovaný svět sleduje přibývající množství zabitých civilistů a zničených měst. Celá ničivost téhle války nám ale dojde až později. Pravděpodobně bude natolik obrovská, že se začne mluvit o dvou érách Evropy – jedné před válkou na Ukrajině a druhé po ní. Povelem k nevyprovokované válce totiž Evropa začala být opět prostorem bezohledné konfrontace a slovo nepřítel či hrozba dostalo po mnoha letech hmatatelnou podobu. Končí dosavadní pojetí bezpečnosti, jak jsme jej poznali od zániku Sovětského svazu. Evropské státy včetně Česka ztratily jistotu, že na ně nikdo nebude vojensky útočit a brát jim jejich životní perspektivu.

Ani po více než dvou týdnech nevíme, kam útok Ruska míří a jak se mu lze ubránit.

Tweetni to

Motivací přitom není jen obvyklá snaha zabrat sousední zemi, oslabit její vojenskou sílu, získat víc moci, surovinové zdroje a podobně. Pokud platí, že jde o útok na Západ a jeho hodnoty, jak se už v prvních dnech války říkalo, pak je to na první pohled iracionální útok na velmi bohatý, a přitom přátelsky kooperativní region, který je podle dostupné teorie výhodné mít ve svém sousedství a na své straně. Rusko ale tohle ignoruje a my ani po více než dvou týdnech nevíme, kam jeho útok přesně míří a jak se mu lze ubránit. Západní veřejnost řeší, jestli je muž, který to rozpoutal, psychicky zdravý. Pokud je, musí mít jeho válka nějaké racionální směřování. My však pořád nevíme jaké.

Jenom herečka…

1_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2474

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte