Když o duševním zdraví mluví doktor se zaměřením výhradně na fyzické zdraví, může se to zdát podobné anekdotě o dvojitě slepém pokusu chirurga, který hodnotí křivku EKG. Polopaticky řečeno tomu rozumím asi jako koza petrželi. V některých válkách už jsem ale byl. A tak jsem chtěl jen skromně nabídnout vlastní koncept, jak pracovat sám se sebou pod tlakem současných dní. Člověk je program se schopností adaptace na jakoukoli situaci. Proto jsme na vrcholu potravinového žebříčku. Ačkoli se většina z nás změnám brání, jiná konstanta než změna v našich životech neexistuje. Přestože je to tak zjevné, někdy je nutné si to vědomě připomínat. A změnám se pak rychleji přizpůsobit. Trpíme častěji v představách než ve skutečnosti, řekl Seneca. Konkrétní příklady chování ve válce, kde běží adaptační program naplno, uvádím níže. Berte to jako můj návod na prevenci, že se z toho všeho úplně zcvoknete.

Survivalism (z angl. „survive“ – přežít), nebo také preppers (z angl. „prepare“ – připravit), je hnutí jednotlivců či skupin, jehož cílem je přežít katastrofu jakéhokoli původu. Hnutí proniklo i k nám, do tradiční bašty KáPéZetek (KPZ – krabička poslední záchrany). Pomocí té si to možná lépe představíte, protože neznám spoluobčana, co by KPZ neznal. Tradiční balení do velikosti konzervy sardinek v oleji je však pouze neúplnou zmenšeninou vybavení prepperů. Velmi často ho najdete složené na ploše jednoho protiatomového krytu nebo minimálně sklepních prostor. Před více než deseti lety jsem…

1_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte