Pět scénářů, jak se podle expertů může ruský útok na Ukrajinu vyvíjet dál
 
Russia Kavkaz 2020 Military Drills
Zleva ruský ministr obrany Šojgu, prezident Putin, náčelník generálního štábu Gerasimov • Autor: Profimedia

1. Rusko se stáhne, uzavře příměří či uzná neúspěch

V tuto chvíli velmi nepravděpodobná varianta. Počáteční ruský vojenský neúspěch na severu země, kdy se invazní armádě nepodařilo rychle dobýt ani Charkov, ani Kyjev (a ani přístav Mariupol na jihovýchodě země), ji pouze ponoukl k větší brutalitě a postupné snaze o co nejvíc civilních obětí. Aktuálně se zdá, že ruský vůdce je ochotný svého cíle – ať už je jakýkoli – dosáhnout za jakoukoli cenu.

Situace se však může změnit. Ruské ztráty jsou s velkou pravděpodobností obrovské. Podle neověřitelných zpráv ukrajinské strany dosáhly do víkendu deseti tisíc, nezávislí znalci souhlasí s tím, že řádově tisíce mrtvých vojáků je realistický odhad. Ještě nezačal boj v ulicích rozbombardovaných měst. Jak se všichni analytikové shodují, znamenal by mnohem větší ztráty pro všechny strany. Ve městech a v hloubi ukrajinského území navíc na ruské vojsko čeká armáda občanů, kteří sice profesionálně bojovat neumí, ale jsou vyzbrojení, připravení a odhodlaní. Na Rusko dopadají ekonomické sankce a nikdo, ani Rusové, ani Západ, neví, co přesně ekonomická válka způsobí. Pro Rusko může být zvládnutelná. Také ale může zdeptat obyvatelstvo i ekonomiku a snížit ruskou schopnost dál válčit.

Nyní je ovšem tato možnost obtížně představitelná, i přes ruské manévry kolem možného příměří, které jsou podle všeho jen diplomatickou hrou. Stažení vojsk by také politicky (a možná ani fyzicky) Putin nepřežil. Není vyloučené, že Ukrajina a Rusko…

1_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte