64_film tydne_foto Film Servis Festival Karlovy Vary
Zpráva o záchraně mrtvého

DĚLNÍCI KULTURY

„Chtěli jste, aby se vás všichni báli, a teď se divíte, že vás všichni nenávidí!“ V sále pražského Divadla v Dlouhé se v tu chvíli nikdo z publika ani nezavrtí, po skoro třech hodinách na jevišti vrcholí dramatický příběh jedné ruské rodiny, která se po rozpadu Sovětského svazu vyrovnává s vlastní temnou minulostí. Syn křičí na svou matku komunistku a manželku generála, který popravil stovky vlastních lidí během čistek na Sibiři. Nechápe, proč si jeho matka ani po získané svobodě nepřizná vlastní podíl na zločinech, na kterých celá její země desítky let stála. A že dokonce ani nepřipustí, že o nějaké zločiny vůbec šlo. „Náš člověk nesmí dostat svobodu, všechno pos**e!“ oponuje mu hystericky stárnoucí žena, která nechce, aby se jí přiznáním pravdy zhroutil svět. Pár minut po téhle scéně zhasnou světla, publikum se okamžitě zvedá a vestoje spustí desetiminutový aplaus.

Když Divadlo v Dlouhé loni začalo chystat adaptaci knihy Světlany Alexijevič Doba z druhé ruky. Konec rudého člověka, nemohlo tušit, že premiéra hry Konec rudého člověka proběhne přesně týden po začátku ruské invaze na Ukrajinu. Invaze do země, kde se běloruská nositelka Nobelovy ceny za literaturu v roce 1948 narodila, čili je po mámě Ukrajinka.

Dnes žije kvůli kritice Lukašenkova režimu v německém exilu a divadlem adaptovaný autorčin soubor autentických rozhovorů s Rusy o jejich minulosti a současnosti patří k nejtrefnějším ponorům do duše národa, který si za…

1_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte