„Kdo s koho“ a „být s to“. Tyto dva frazémy jsou jedním z důkazů, jak se čeština v průběhu staletí neustále proměňuje a vyvíjí. V tomto případě máme na mysli historickou, dnes již nepoužívanou vazbu předložky „s“ se čtvrtým pádem. Výjimkou jsou právě tato dvě v úvodu zmíněná frazeologická spojení, jež se zachovala v ustáleném tvaru až do současnosti.

Vazba „být s to“ znamená být (nebo nebýt) schopen něco udělat, například „není s to se o sebe ani postarat“, „student není s to odevzdat seminární práci včas“ či „je s to pracovat i šedesát hodin týdně“.

Frazém „kdo s koho“ použijeme v situaci, kdy chceme vyjádřit, že jde o souboj mezi dvěma jednotlivci, organizacemi, státy a podobně. Jde tedy o to, kdo vyhraje, to znamená, kdo koho (co) porazí – tady je ten čtvrtý pád zřejmý. Například „drobná potyčka mezi školáky se rychle zvrtla v prudkou rvačku kdo s koho“, „loňské parlamentní volby v Česku byly soubojem kdo s koho“ nebo „každá válka je bojem na život a na smrt, tedy kdo s koho“.

Překvapením pro někoho možná ale bude informace, že slovní spojení „kdo z koho“ – s předložkou „z“ – existuje také. Má však zcela jiný význam. Z hodin češtiny na základní škole víme, že předložka „z“ se váže s druhým pádem. A stejné je to i v tomto případě, třeba: „zatím není jasné, kdo z koho (čeho) vymámil víc peněz“, „pustili se do boje, kdo z koho nakonec vymlátí duši?“, „jdou si vzájemně na nervy, uvidíme, kdo z koho zešílí“ a podobně.

Historické vazby „kdo s koho“ a „být s to“…

1_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte